تبلیغات
ادبی - برارزجان درگذر تاریخ -1
دوشنبه 17 مهر 1391  05:31 ب.ظ

در این قسمت به بررسی مناطقی پرداخته می شود كه در ایجاد وكاربرد تلگراف در دشتستان در سالهای جنگ جهانی نقش داشته اند می پردازم .

برازجان : سروش اتابك زاده در كتاب جایگاه تاریخی دشتستان خود می نویسد : « در طول این را ه (برازجان – تنگ ارم - -تخت جمشید) قدیمی خصوصا" در حوالی تنگ ارم ، قسمت های تخریب شده نقاره خانه ها را مردم می شناسند ومعرفی می كنند ومی گویند سكنیل یا علامت دادن با آینه ونواختن چند نمونه بر طبل كه هر كدام علایم ومفاهیم خاصی دشته اند ، پست به پست انجام می شده تا خبری را از نقطه ای به نقطه ی دیگر منتقل كرده باشند . وجود نقاره خانه ها در فواصل معین ودر طول یك راه بزرگ ، باعث می شده تا خبری مهم در كوتاه ترین زمان ممكن به نقاط دیگر رسانده شود ودر حقیقت (مرس ) امروزه  یا تله تیپ خبری جایگزین نقاره خانه ها شده است

دستك : در قسمت جنوب شرقی خواجه های بوشهر ، جایی به نام دستك قرار دارد .انگلیسی ها از دستك ، استفده مخابراتی می كردند خطوط مخابراتی مخابرات وكابل های زیر دریایی دولت انگلیس در این جا به هم می پیوستند . این كابل ضخیم از بمبئی تا جزیره هنگام واز آنجا تا بوشهر واز آنجا تا فاو نزدیك بصره را زیر پوشش داشتند وارتباط مخابراتی به وسیله ی این كابل های طولاانی زیر دریا از هند تا بصره وجود داشت .

       بهمنی : عمارات هفتگانه بهمنی كه توسط دوتا جر بوشهری به نام های حاج محمد كریم امین التجار ومظفریان ساخته شده بود ودر مالكیت آنان بود ، سالها در اجاره ومحل اقامت انگلیسی ها بود ودر محوطه ی آن بلند ترین دكل مخابراتی بی سیم برقرار بود . این ساختمان كه اكنون بیشتر ویرانه شده است متعلق به اداره گمرك است وسال ها از آنها به عنوان خانه های  مسكونی كارمندان گمرك استفاده می شده است .

 دكتر جعفر حمیدی در كتاب استان زیبای بوشهر، صفحه 87 می فرمایند : « عمارت های دیگرنیز در بهمنی هنوز پابر جا می باشند چنان كه گفته شد در زمان حضور انگلیسی ها در بوشهر ، در محوطه وسیع این هفت ساختمان تأسیسات بی سیم ومخابرات آنها قرار داشت كه تا چند دهه پیش بقایای دكل ها موجود بود . »

  ریشهر : ریشهر در ساحل دریا ودر اواسط شبه جزیره بوشهر واقع شده وآثاری از دوره تمدن ایلامی در این منطقه كشف شده است . قلعه ریشهر در سال 1273ه.ق عرصه جنگ میان نیروهای متجاوز گر بامدافعین تنگستانی  بوده است . در اواخر قرن نوزدهم ، چون انگلستان ، تلگراف خانه بزرگی در ریشهرتأسیس نمود  بر اهمیت آن افزوده شد . خط تلگراف زیر دریایی كه از هند  كشیده شده بود در ساحل ریشهر وارد خشكی شده واز ریشهر به شهر بوشهر ونیز به برازجان وشهر های داخلی ایران ، امتداد می یافته است .

تنگگ: شهید رییسعلی دلواری در تنگگ به شهادت رسید وجنگ كوه كزی كه پس از شهادت رییسعلی رخ داد در ناهموار های همین منطقه بوده است .تنگگ نام عمومی چند روستا است كه در شرق شبه جزیره بوشهر( در مسیر نیروگاه اتمی فعلی ) وتقریبا" در دهانه ورودی آن قرار دارد در این منطقه زمین دارای عوارضی از دره وتپه می گرددكه مبارزان جنوبی از آنها برای حمله به  دشمن ، سود برده اند .

        تاریخچه مخابرات در استان بوشهر به بیش از یک قرن می رسد ، یعنی به اواخر سلسله قاجاریه بر می گردد . زمانی که نیرو های استعمار گر انگلیسی در بوشهر اسکان داشتند و به دلیل نیاز ارتباطی ، خطوط تلگراف و کابل از بوشهر تا دستک بهمنی (حومه شهر ) و از انجا تا بمبئی در هندوستان برقرار نمودند و بدین ترتیب از بمبئی تا لندن ارتباط برقرار می کردند خطوط این کابل از طریق دریا با طی مسیر هایی به بمبئی وصل بوده است که قسمت کوچکی از کابل مذکور چند سال پیش یعنی قبل از انقلاب از دریا بیرون کشیده شد . خط تلگرافی که برای برقراری ارتباط با تهران کشیده شده بود از مسیر برازجان ، کازرون، شیراز ، اصفهان می گذشت در ان زمان محل نصب دکلهای بیسیم در منطقه بهمنی ، حدود 10 کیلومتری بوشهر فعلی بوده است که توسط افراد انگلیسی نگهداری و اداره می شد . مرکز قبول تلگراف در مرکز شهر بوشهر بوده و روزانه طی دو مرحله (صبح و عصر) توسط دو نفر امر بر (نامه رسان ) در ساعات معینی در محدوده 5 کیلومتری بهمنی و مرکز شهر منطقه ای که امروزه بی سیم نامیده می شود ، تلگراف مبادله می گردید . این محل تا پایان جنگ جهانی دوم و خروج استعمار گران انگلیسی ادامه داشت و پس از آن نیز کلیه تلگراف ها جهت مخابره به بی سیم فعلی فرستاده می شد .

مدتی بعد در ضلع جنوبی دبیرستان سعادت بوشهر مرکز 51 شماره ای مغناطیسی نصب و مشغول بکار گردید و تغذیه نیروی دستگاه مذکور و همچنین دیگر دستگاهها نظیر : بیسیم ، مورس از طریق یک دیزل ژنراتور که در منطقه بیسیم واقع بود ورت می گرفت و آب مقطر مورد نیاز در محل بیسیم و از محل حوضچه آبی که در آن ساخته بودند تهیه می گردید که تا چندی قبل آثار ان در محوطه انبار مخابرات مشهود بود . شبکه این مرکز 50 شماره ای فاقد کابل زمینی بود و سیم کشی ها را با استفاده از تیر های چوبی در سطح شهر انجام داده بودند . در سال 1325 هجری شمسی محل تلفن خانه به نزدیک شهر داری قدیم واقع در ساحل شمالی بوشهر در کنار دریا منتقل گردید و با 200 شماره به فعالیت خود ادامه داد . قابل ذکر است که در ان زمان تلفن خانه زیر نظر شرکت سهامی تلفن و توسط مدیریت اداره تلفن شیراز فعالیت می نمود و همه مکانهای مورد اشاره اجاره ای بود تا اینکه در سال 1338 هجری شمسی محلی را کنار بیمارستان فاطمه زهرا که تا 20 سال پیش تعاونی کارکنان مخابرات بود و اکنون ساختمان کلینیک علی اصغر است خریداری شد و بعنوان تلفن خانه با 400 شماره و با کابل کشی زمینی فعالیت خود را دنبال کرد .

در این زمان فقط شهر بوشهر دارای تلفن مغناطیسی بود و در چند بخش آن روز استان دستگاه مورس مورد استفاده قرار می گرفت چند سال بعد از آن تاریخ ، منطقه بیسیم تبدیل به مرکز تقویت کننده و واسطه تلگراف های نقاط تابعه استان گردید و مبادله تلگراف ها در محلی در ضلع شمالی اداره دارائی قدیم جنوب شهر داری آن زمان که دستگاه تله تایپ نیز در سال 1346 ه . ش  بین بوشهر – شیراز – اصفهان و تهران در آنجا نصب گردید ، صورت می گرفت .

در سال 1349 هـ . ش ساختمانی از طرف وزارت پست و تلگراف و

 تلفن در محل مایکرو ویو فعلی بنا گردید که تلگراف ها توسط دستگاه

 تله تایپ از طریق بوشهر – شیراز و تهران در آن ساختمان به کلیه

استانهای کشور مخابره می گردید و نقاط تابعه استان همچنان توسط

دستگاههای مورس و بیسیم زیر پوشش قرار داشتند .

 در سال 1350 هـ . ش که مقدمات تشکیل شرکت مخابرات فراهم گردید

 ساختمان اولین مرکز تلفن خودکار در مکانی که هم اکنون

 بنام مجتمع شهید قندی نام دارد احداث گردید و در پایان سال 1352

 با نصب 2000 شماره تلفن ، تلفنهای شهر بوشهر از مغناطیسی

به خودکار تبدیل و مورد بهره برداری قرار گرفت . در آن زمان تنها سه

 شهر برازجان – گناوه – دیلم که قبلاً بصورت بخش بودند دارای مرکز تلفن مغناطیسی بودند و بقیه نقاط تابعه استان بوسیله مورس و بی سیم با مراکز تلفن مبادله تلگراف داشتند . در دهه 1860 م. خط تلگراف هند واروپااز طریق بوشهر احداث شد كه در طول سالیان دراز فعالیت نظامی –اقتصادی بوشهر ، از مهمترین پایگاه های انگلیس به شمار می رفت . اداره پست تلگراف برازجان نیز همزمان با اداره تلگرام بوشهر ؛در مكان فعلی اداره پست ،شروع كرد زیرا برازجان در مسیر اصلی عبور كابلهای اداره تلگرام قرار داشت ومبارزان برازجانی در طی جنگ جهانی اول به رهبری غضنفرالسلطنه برازجانی ، به كرات به تخریب سیم های مربوط به تلگراف ،پرداختند واجازه تعمیرسیم هارا  نیز به نیروها ی متخاصم انگلیس ندادند . در كازرون نیز ، ناصر الدیوان كازرونی ، بارها وبارها برای همكاری با مبارزان جنوب وجلوگیری از نفوذ دشمن به فارس،كازرون به تخریب سیم اداره تلگراف  پرداخت .

ج- ضرورت وجود راه-جاده – تلگراف در برازجان –بوشهر

-جاده

 

برازجان

 

 

 

  

 

                                    « اَذِنَ لِلَذینَ یُقاتَلونَ بِاَنَّهُم ظُلِمواوَاَنَّ الله َ عَلَی نَصرِِهِم لََقََدیر. ( سوره حج – آیه 39 )  »

        سروش اتابك زاده در كتاب جایگاه دشتستان خود می گوید : « دوره ای كه برازجان ، مركز ارتباطی طرق مهم نواحی جنوبی ایران بود وبر حسن انتظام راه ها نظارت داشت ، چه جاده ای از لیان ایلامی ویا سیراف به برازجان می آمد تا به تخت جمشید متصل شود وچه راهی كه از شوش منزل به منزل آبادی های مشهور ومعروف كناره شمالی وشرقی خلیج فارس همچون ارجان ، سی نیز ، جنابه ، توز وبرازجان را سیاحت كرده تا به سیراف یا لیان برسند ، هردوراه در برازجان یكی می شده ودر این شهر كالاها تحویل می گشت  تا راهی مقصدی دگر گردد. كشتی هایی كه به بندر سیراف می آمدند مملو از كالاهای هند وآفریقا بود ، چوب ووسایل چوبی عاج ، عطر ، ادویه ، وسنگ های قیمتی وساختمانی در سیراف بزرگ تخلیه می شد وتجار به وسیله كاروانها ، كالا را از طریق راه های یاد شده به اقصی نقاط ایران حمل می كردند ، احتمال دارد جلگه حاصلخیز دشتستان بخاطرداشتن چند رور پر آب كه كناره وبستر بعضی از آنها ، با همه ی فرسایشی كه طی صدها سال تحمل تحمل كرده وتا زمانه ما باقیست با رود پر آب كارون مرتبط بوده ؟، زیرا مجاورت خاك دشتستان با دشت حاصلخیز خوزستان واین یكی اتصال با دشت سرسبز سوزیانا كه خاطره ایران كهن را بر سینه ی ستبر خود دارد ، قابل درك وتحمل است وبا تعریف گزارش هیئت باستان شناسان می شود این عبارت را منطقی دانست ، چه با قبول حركات كوه زایی ودگر گونی های طبیعی كه در ازمنه ی پیش ر خ داده ، ومؤلف كتاب خلیج فارس واضح آن را بیان كرده داشته ، دور از ذهن نیست اگر جلگه دشتستان را قسمتی از هلال حاصلخیزی بدانیم كه بقول مؤلف مذكور جنگ های متعددی بخاطر دستیابی به آن روی داده است . در روزگاری كه شوش ، پایتخت ایران واستراحتگاه زمستانی شاهنشاه بوده، در طول راه های مهم مملكت شهر های ایستگاهی معتبری ساخته شده بود ؛ تا درگذر شاهنشاه همه چیز شاهانه باشد . » ( ص58 -57)  برازجان به علت وضع خاص جغرافیایی خود كه در مسیر تردد كاروانیان ونیروهای متجاوز انگایس قرار داشت ، كانون وسنگر مستحكم مبارزات قرار گرفت . آقا شیخ محمد حسین ( روحانی بانفوذ وسرشناس برازجان ) نیز پا به درون میدان نبرد گذاشت میرزا علی كازرونی از بوشهر ، احمد اخگر ازبرازجان وپیك هایی از تنگستان ودشتی تقریبا" به طور روزانه  ، شایعات ، اخبار وگزارشات پایگاه دشمن را به برازجان می رساندند واز آنجایی كه حضور رزمندگان برازجانی ودشتستانی در صحنه ی نبرد می توانست به تعدیل وتحمل فشار در منطقه،  كمك شایانی بنماید ودر حفظ

توازن قدرت بین دوسپاه ، نقش مؤثری ایفا نماید .اتحادی نیرومند بین خوانین

( غضنفر السلطنه برازجانی وشیخ حسین چاكوتاهی وزایر خضرخانتنگستانی)

 بوجود آمدوبا تداركی وسیع به دفاع همه جانبه از سرزمین خود پرداختند .

انگلیسیها بخوبی واقف بودند كه برازجان، دژی مستحكم ونفوذ ناپذیر است وهر گاه

 رهبری مدبرانه ی  شیرمردی چون غضنفرالسطنه نیز به یاری برازجان بشتابد ،

ونفوذ به حصار وحصیبن برازجان وگذراز آن جهت رفتن به فارس ، محال وغیر

ممكن است ، لذابه فكر تهیه وكاربرد خدعه ونیرنگ افتادند وخوانین بلوك های مجاور را بر علیه غضنفرالسلطنه شوراندند . ضنفرالسلطنه در این موردهم با نورمحمد خان ( از دالكی )، متحد شده وشكست سنگین به خان های فریب خورده ی  مذكور، می دهد.

       جالب این كه ؛ دولتی بیگانه با نقص قوانین بین المللی  به كشوری بیطرف ، حمله نموده وجون با مخالفت آن سامان مواجه می گردد دچار تردید ویأس گشته وبا مورد حمایت قرار دادن خائنین فریبخورده ، از دولت ایران می خواهد تا مبارزین راتنبیه كرده واز سرزمن خود به نقطه ای نامعلوم ، تبعید كند .  

    دژ برازجان به عنوان مقر سازماندهی نیروهای مبارز علیه دشمن انتخاب گردید وزمانی كه مجاهدین شیراز به رهبری شیخ جعفر محلاتی عازم نبرد می شوند ،در میر حركت شان در كازرون مورد استقبال مردم كازرون قرار گرفته وناصرالدیوان كازرونی با حمایت جانانه خود ، حدود 200نفر نیرو به سرپرستی مشهدی محمد كازرونی رابه مجاهدین شیرازی ملحق می كند . وبعد از كازرون ؛ نیروهای مبارز ، به سوی برازجان حركت می كنند . سلطان احمد اخگر وغضنفرالسلطنه وشیخ محمد حسین برازجانی به استقبال مبارزین شیرازی می روند وبه این ترتیب  ؛ فارس نیز به كمك جنوب می شتابد .


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
Can stretching help you grow taller?
یکشنبه 26 شهریور 1396 11:24 ب.ظ
Now I am ready to do my breakfast, when having my breakfast coming over
again to read additional news.
How long does it take to recover from Achilles injury?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 04:42 ق.ظ
If you would like to grow your know-how just keep visiting this web page and be updated with the newest
news update posted here.
What is distraction osteogenesis?
دوشنبه 30 مرداد 1396 03:09 ب.ظ
It's amazing in support of me to have a website, which is good in support of my know-how.
thanks admin
alice8puckett9.jigsy.com
سه شنبه 24 مرداد 1396 02:02 ب.ظ
It's appropriate time to make some plans for the long run and it's time to be happy.
I've learn this publish and if I could I want to recommend you some attention-grabbing issues or tips.

Maybe you can write subsequent articles relating to
this article. I want to read more issues about it!
foot pain explored
شنبه 17 تیر 1396 02:52 ق.ظ
Inspiring quest there. What occurred after? Good luck!
vitamin d helps foot pain
سه شنبه 6 تیر 1396 04:18 ق.ظ
Stunning quest there. What happened after?

Take care!
foot pain graph
یکشنبه 4 تیر 1396 03:32 ب.ظ
Hello, Neat post. There is a problem along with your site in web explorer, may check this?
IE nonetheless is the marketplace chief and a huge element of
people will leave out your magnificent writing due to this problem.
http://hulkingwinter1786.soup.io
شنبه 9 اردیبهشت 1396 02:59 ب.ظ
Hello very cool web site!! Guy .. Beautiful ..
Amazing .. I'll bookmark your blog and take the feeds also?
I am satisfied to seek out numerous helpful info right here
in the submit, we want work out extra strategies on this regard, thank you
for sharing. . . . . .
manicure
چهارشنبه 23 فروردین 1396 06:49 ق.ظ
You're so cool! I do not think I've truly read a
single thing like this before. So nice to discover someone
with some original thoughts on this subject matter.
Seriously.. thank you for starting this up. This web site is one thing that is required on the internet, someone with some originality!
BHW
جمعه 18 فروردین 1396 09:15 ب.ظ
Hi, constantly i used to check web site posts here in the early hours in the daylight,
for the reason that i enjoy to gain knowledge of more
and more.
manicure
چهارشنبه 16 فروردین 1396 04:35 ب.ظ
Wonderful web site. A lot of helpful info here.
I'm sending it to a few buddies ans additionally sharing in delicious.
And obviously, thank you to your effort!
manicure
یکشنبه 13 فروردین 1396 04:29 ق.ظ
excellent points altogether, you just won a new
reader. What may you suggest about your post that
you simply made some days in the past? Any positive?
BHW
جمعه 11 فروردین 1396 02:45 ب.ظ
I was curious if you ever considered changing the layout of your
website? Its very well written; I love what youve got to say.
But maybe you could a little more in the way of content so
people could connect with it better. Youve got an awful lot of text
for only having one or two images. Maybe you could space it out better?
فریده فهیمی
پنجشنبه 20 مهر 1391 07:55 ق.ظ
درود ،داستان کوتاه از رگ گردن به ما نزدیکتر بنده را در قلمستان به نقد بگذارید . سپاس
اهل قلم
سه شنبه 18 مهر 1391 03:10 ق.ظ
سلام.
قلمستان جنوب با سه داستان از سرکار خانم پناهی و حضرت زاد و جناب عابد به روز شد و منتظر نظر شما دوست عزیز است.
قلمتان سبز باد.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر