تبلیغات
ادبی - آنچه البته به جایی نرسد ...-مقاله چاپ شده از فریده فهیمی

آنچه البته به جایی نرسد ...

«به مناسبت روز قلم،14تیرماه  »

     چه موجود ارزشمندی است این قلم ،همان قلمی که قرآن مقدس آسمانی ،اینگونه سترگش می داردو لایق سوگند خدا شد: «ن وَ القَلَمِ وَ مایَسطُرُونَ.» همان قلمی که ؛ امام صادق(ع)در مدحش می فرماید :هیچ گریانی را ندیدم که زیباتر از قلم تبسم نماید. قلم سهم عمده‌ای در تغذیه‌ی سایر هنرها بازی می‌کند و به عبارتی مادر سایر هنرهاست. چه بسیار رشته‌های هنری که از آثار قلمی و شعر و داستان ارتزاق می‌نمایند و به حیات خود ادامه می‌دهند. در اسلام نیز، معجزه‌ی ماندگار پیامبر خاتم (ص)، از جنس کتاب است! نزول قرآن با کلمه‌ی إقرا (بخوان) آغاز و از قلم به بزرگی یاد شد. «إِقرَا وَ رَبُّکَ الاَکرَم * أَلَّذی عَلَّمَ بِالقَلَمِ» و جوهر  قلم دانشمندان، در جایگاهی برتر از خون شهیدان نشسته است! «مِدادُ العُلَماءاَفضلُ مِن دِماءِ الشُهَداء» از دیدگاه اسلام «هرگاه مومنی بمیرد و از او یک ورق و نوشته علمی باقی بماند ،همان یک ورق سپری بین او و آتش جهنم خواهد بود!.» و « هر کس که بمیرد و ارث بجا مانده از او، دواتها و قلمها (کتب و نوشته های علمی) باشند، به بهشت می رود..»

  قلم تـــا وحـــی را بـال و پـر آمــد نـمـاز کاتبـان سنگین تـر آمـد

مرکب گر چه در صورت سیاهـی است قلم کوبنـده جهل و تباهی است .

      نوشتن بعضی وقت ها سخت ترین کار توی زندگی است . باید دستی در نوشتن داشت تا درک کنی که سخت ترین کار زندگی ،یعنی چه ؟  بعضی وقت ها نوشن اشک آدم را در می آورد . سخت است از درد مردم نوشتن ،از محرومیت ومظلومیت جامعه نوشتن ،بعضی وقت ها مثل پاندول ، بین مرگ وزندگی  می روی وبرمی گردی تا بتوانی دو کلمه حرف حساب بنویسی . بعضی وقت ها بغض گرفته در گلو ،آنقدر عظیم است که هرچه می نویسی آرام نمی گیری که نمی گیری.

    دستی به قلم  که داشته باشی ،بعضی وقت ها دلت می گیرد ،وخسته می شوی ،دست دلت را می گیری وبه یک جایی می بری که دیگر خبری از نوشتن وخبر وروزنامه نگاری نباشد . اما آنجا هم باز می بینی که آسمان همین رنگ است وهمین آش است وهمین کاسه . می بینی که هر جا میروی همین مردم هستند وهمین مشکلات رادارند . بهمین دلیل ،نوشتن آدم را پیر وفرسوده می کند ؛ به خیال خودت ،هر روز سوژه ای برای نوشتن داری ومی نویسی، اما باز فردا صبح که خورشید طلوع می کند می بینی همان سبک وسیاق پابرجاست وپـُرچانگی  می کند . دچار خستگی مفرط می شوی .اما ،باز با خودت می گویی : « نه ،بایک گل هم بهارمی شود ، حتی اگر یک مقام مسئول هم با انعکاس مشکلات از طرف قلم من روزنامه نگار ،گـِر ِهی از گره های کورمتعددزندگی را بگشاید ،باز هم می نویسم .  هرچند که« آنچه البته به جایی نرسد فریاد است !!!»  ،آنگاه است که «  به یاد آرزوهایم سکوتی می کنم بالاتر از فریاد...»

         قلم ِ بیچاره چه تقصیری دارد وقتی می خواهد بنویسداز بیکاری وازفقر ونداری ،از آنچه که باید باشد نیست وآنچه نباید باشد هست ،از آن کاری که باید بشود نمی شود وآن کاری که نباید بشود می شود . قلم چه تقصیری دارد که می خواهد از فراموشی ها ،سهل انگاری ها ، نقصان ها ،زشتی ها وکژی ها وناشایست ها وآنچه زیبنده ی اخلاق ورفتارخود وجامعه نیست ،بنگارد؟ باید گاهی تلنگـُر بزند ،گاهی میان بـُر بزند چه فایده که این تلنگر ها ومیانبر ها، بشود نوشداروی بعد از مرگ سهراب وبعد بشنوی که کار از کار گذشته ،غیر ممکن است ،سخت است !!! «زگریه ی مردم چشمم نشسته در خون است /ببین که در طلبت حال مردمان چون است . حضرت حافظ

          کار ِقلم سخت نیست ؟ وقتی برای مردم بزرگواری می نویسی که همیشه از همه چیز نالان وشاکی هستند اما حاضر نیستند به حمایت ازنوشته ای ،نویسنده ای  حتی دقایقی فکر وخاطر خودرا به خوانش وتجزیه وتحلیل وقایع ورخدادهای بیان شده در بطن ومتن نوشتار نویسنده اختصاص بدهند.  اگرچه نمی توان منکر قدرت فناوری وارتباطات امروزی شد اما شکاف دیجیتالی ایجاد شده ،آنقدر عمیق و وسیع وزخم پیامدها یش .در مواردی ،آنقدرکاری وچرکین است که با وساطت وضمانت اندیشه وقلم ،دردی دوا نخواهد شد . واضح تر بگویم از کیوسک های مطبوعاتی بپرسید : آیا میزان فروش کارت شارژتلفن ونشریات وجراید ،قابل قیاس است ؟دانش آموزان برای خرید کارت شارژ،هزینه دارند اما برای خرید کتاب ونشریات ،جیب مبارکشان خالی است ،برای دریافت وارسال پیامک ،وقت کافی دارند اما برای مطالعه وافزایش معلومات ،وقت کافی ندارند . اگر فرصت داشتید چند دقیقه ای در یکی از خیابان های شهر ،درون ماشین خود نشسته ،عابرین وحتی رانندگان وسایط نقلیه را با دید تیزبین خود بنگرید .  الا به ماشالله ، کم نیستند افرادی که به طریقی با موبایل (البته جدیداً بیش از یک موبایل ) خود مشغول هستند. وَلله که نویسنده ای که پی (چربی )  انواع مصیبت ها را به خود می مالد ومدام در نـِی خود ؛ مُعضل ، فرهنگ ناروا ،مسائل آزار دهنده ی مردمان دیار خود را می دَمـَد،منتظر دریافت پاداش وترفیع نیست زیرا که زبان سرخ نویسنده ،ممکن است موجب گزش ولرزش مقام صاحب میزوعظیم الشأنی بشود . « غرض ز مسجد ومیخانه ام وصال شماست /جز این خیال ندارم خداگواه من است .حافظ »

    به دشواری کار ِقلم پی نمی بریم ؟ وقتی که روز پنجشنبه 1/4/91،اخبار تلویزیون ایران اعلام می کند : « که فقط 9نماینده از نمایندگان مجلس شورای اسلامی،خواستار عضویت در کمیسون فرهنگی شدند . » آری فقط 9نماینده از 290نماینده مجلس ، توانمندی خود را در حوزه ی فرهنگ اعلام نمودند.

    روزنامه نگاری طاقت فرسا نیست ؟ وقتی روزنامه نگار برای مصور بودن نوشته اش ،هنگام عکسبرداری ، مورد اصابت ... قرار می گیرد وچندین متر آن طرف تر پرتاب می شود .قلم این شخص به عنوان دست ودوربین اش برایش حکم چشم هایش را دارد واز هر چه در این جهان فانی است برایش عزیز تر است . ویا نویسنده ی محققی را در نظر بگیرید که برای تکمیل نوشته هایش به سازمان یا نهادی مراجعه می کند واطلاعات وآماری را طلب می کند وبا مخالفت وعدم همکاری مسئولین مربوطه مواجهه می گرددوبه پیرو آن در جوابیه ای بع عجول وبی حوصله بودن وعدم وقوف به قوانین وضوابط اداری ،متهم می گردد. ویا نویسنده ای که در مقاله ای کم کاری مسئول در مرمت ونگهداری یک مکان ارزشمند را به نگارش در می آورد وبا اعتراض شدید مسئول مواجهه می گردد تا آنجا که مسئول محترم در جواب به این سئوال که اگر اظهارات نویسنده ،صحه ندارد شما جوابیه ای مستدل ارائه کنید ،پاسخ می دهند ،:«هر نوشته ای که ارزش پاسخ دادن ندارد .» البته علم به وقایع موجود در دید آگاهانه وحکیم خوانندگان همیشه همراه این تریبون (هفته نامه ی وزین اتحاد جنوب )،خود به قضاوت سنجیده می نشیند . 

      کار نویسنده دشوار نیست ؟وقتی نویسنده با صرف وقت وشب بیداری وچشم پوشی از لذات دنیوی ،به ریز ودرشت کردن موانع ومشکلات پیش روی زندگی ونگارش آنها آمال وخواسته های افراد جامعه اش می پردازد همان افرادی که  همواره خوابند یا اینکه خود را بخواب زده اند وگرنه فروبردن شن به حلقوم (وجود ریزگردها در هوای تنفسی ؛ شیوه ی ماکیان دانه چین است واطاعت بی چون وچرا ،شیوه ی گوسفندان است نه انسان اشرف مخلوقات !!!وکاملاً مبرهن است که عاشقی شیوه ی رندان بلاکش باشد.

        حال تصور بفرمایید چگونه وبا چه مشقتی باید قلم فریاد بزند که : « جناب استاندار محترم شما که می فرمایید نانوایی ها ملزم به ارائه ی نان خوب به مردم هستند؛ تا اینجای سخن تان متین ودست مریزاد ،دیگر قسمت آخرش چیست که : می فرمایید قیمت نان در تهران 160 تومان است ودر استان بوشهر 140 تومان ،آخر مهندس بزرگوار از طلا گشتن پشیمان گشته ایم ،مرحمت فرموده مارا مس کنید ،به معاونین یا پرسنل محقق وپژوهشگر وخیرخواه وخدمتگذار خود امر بفرمایید در سفرهای کاری خود به تهران ،یکی از نان های تهران را جهت قیاس به استان بیاورند وبابهترین نان استان مقایسه بفرمایید ببینید اختلاف آن 20تومان به چه اندازه است ؟ 

         قلم می کوشد؛تا علم و معرفت را از اسارت نسیان و فراموشی رها کند و نهر زلال دانش را حیاتی جاودانه بخشد.این خلق خجسته،از بهترین موهبت های الهی است که از آب حیات ازلی سیراب گشته و آن را ولایتی است،ربوبی که دانایی و آگاهی را در سلطه خود محفوظ می دارد و از گزند غفلت امنیت می بخشد.قلم،گنج علم را در خود نهفته دارد؛ آن زمان که در دست انسان داناقرار گیرد،نور هدایت را برافروزد و مقربی است که با نور «عین الله» می نگرد و به الهام «سمع اللّه» می شنود،به زیور «لسان الله» آراسته و از نیروی معنوی «ید الله» بهره ای وافرمی برد.انسان به گونه های مختلفی،همچون زبان و اشاره،مقاصد قلبی و درونی خویش را آشکار می کند و این مهم، اختصاصی به قلم ندارد،اما تفاوت قلم با زبان در آن است که اظهار قلبی و آگاهی های فردی از طریق قلم،بسی ماناتر و محدوده ی اثرش وسیع تر می باشد.

 

« چشم هایم را کور می کنم

            گوش هایم را کر می کنم

پاهایم را می شکنم

           انگشتانم را بندبند می برم

سینه ام را می شکافم

          قلبم را می کشم

حتی زبانم را می برم

        ولبم را می دوزم

        »    .دکتر شریعتی    اما قلمم را به بیگانه نمی دهم

                                                                      فریده فهیمی – یکم تیرماه 1391- برازجان

 


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
cialis_viagra_levitra_kaufen_rezeptfrei
یکشنبه 4 فروردین 1398 11:16 ق.ظ
Hi there, all is going sound here and ofcourse every one is sharing facts, that's truly good, keep up writing.
How much does it cost to lengthen your legs?
یکشنبه 26 شهریور 1396 07:47 ب.ظ
It's in fact very complicated in this full of activity life to listen news on Television, therefore
I only use world wide web for that purpose, and get the hottest news.
foot problems
جمعه 24 شهریور 1396 07:00 ق.ظ
I really like what you guys tend to be up too. This type of clever work and coverage!

Keep up the great works guys I've you guys to my personal blogroll.
Foot Complaints
سه شنبه 17 مرداد 1396 06:27 ق.ظ
Wow, this paragraph is pleasant, my younger sister is
analyzing such things, thus I am going to inform
her.
Foot Complaints
دوشنبه 16 مرداد 1396 01:44 ب.ظ
I do not even know how I ended up here, but I thought this put up was great.
I don't realize who you're however certainly you're going to a famous
blogger in the event you aren't already. Cheers!
foot pain side
یکشنبه 18 تیر 1396 05:14 ق.ظ
Thanks for finally writing about >ادبی - آنچه البته به جایی نرسد ...-مقاله چاپ شده از فریده فهیمی <Loved it!
foot pain after walking
جمعه 16 تیر 1396 02:17 ق.ظ
I'm so happy to read this. This is the kind of manual that needs
to be given and not the accidental misinformation that's at the other blogs.
Appreciate your sharing this best doc.
foot pain icd 10
پنجشنبه 1 تیر 1396 02:42 ق.ظ
You could definitely see your enthusiasm within the work you write.
The sector hopes for more passionate writers
such as you who aren't afraid to mention how they believe.
All the time follow your heart.
hoffmanvvoxivgtup.wordpress.com
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 07:57 ب.ظ
You actually make it appear really easy with your
presentation but I to find this matter to be
really one thing that I feel I would by no means understand.
It kind of feels too complex and extremely vast for me. I'm having a look
forward to your subsequent publish, I'll try to get the hang of it!
BHW
سه شنبه 29 فروردین 1396 02:10 ب.ظ
Hi there this is kinda of off topic but I was wondering if blogs
use WYSIWYG editors or if you have to manually code with
HTML. I'm starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get guidance from someone with experience.
Any help would be enormously appreciated!
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 08:47 ق.ظ
I know this website offers quality depending posts
and extra material, is there any other web page which presents these kinds of data in quality?
BHW
پنجشنبه 24 فروردین 1396 06:05 ب.ظ
Thanks for ones marvelous posting! I truly enjoyed reading
it, you're a great author.I will always bookmark your blog and will
come back in the future. I want to encourage that you continue your great work, have
a nice afternoon!
manicure
یکشنبه 20 فروردین 1396 08:28 ب.ظ
What's up, I want to subscribe for this webpage
to get newest updates, thus where can i do it please
help out.
BHW
جمعه 18 فروردین 1396 08:34 ب.ظ
Excellent blog here! Also your web site loads up fast!
What host are you using? Can I get your affiliate
link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol
فریده فهیمی
جمعه 23 تیر 1391 09:11 ق.ظ
درود،استادا،حضور شما باعث دلگرمی است ،ذوق زده شدم . سپاس
نظام الدین مقدسی
شنبه 17 تیر 1391 07:55 ق.ظ
نوشتن و کار نویسنده را همچون یک وارفتگی و فرسودگی نوشته ای . البته که رنج نوشتن بسیار است و رنج چگونه نوشتن اینهمه درد . مرسی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر