تبلیغات
ادبی - خرابه ی قشنگ
پنجشنبه 31 فروردین 1391  09:17 ق.ظ

« ساکت که می مانی ...

می گذارند به حساب جواب نداشتنت !

عمراًبفهمند داری جان می کنی ،تا حرمت ها را نگه داری ...»
 این کلماتی که خواندید ،پیامکی بود که از یکی از دوستان عزیز ،روز سوم فروردین 1391 به بنده ارسال شد . درهمان روز ها،به اتفاق مهمانان نورزی مان ، از دو مکان تاریخی استان محبوبمان (بوشهر سرافراز ) دیدن کردیم وحقیقتاً، عرق شرم واندوه ، بر پیکرمان نشست ونفس مان در سینه محبوس  شد وبغض سنگینی در گلویمان لانه کرد...

روز سوم فروردین – ساعت 17:30 دقیقه  - موزه ی رییس علی دلواری – دلوار
ازاتوبان بوشهر برازجان وارد جاده ی غیر استاندادرد دلوار شدیم وچهار نعل تاختیم تا بالاخره ، توسن چهارچرخ مان را در گوشه ای از سرزمین خدا در کنار وسایل نقلیه ی دیگر بندگان خدا پارک کردیم وبلیطی ورودی تهیه کردیم و وارد دالانی با معماری خاص استان بوشهر شدیم وماکت مهمانسرای رییس علی دلواری وهمرزمانش در سمت راست همان ابتدای ورودی ،چشم ها می نواخت وپس از یک دور قمری در کل موزه ودیدار ار از درب ودیوار وکلیه ی وسایل موجود ، دست از پا دراز تروبا وزنی مضاعف موزه را ترک نمودیم ، چرا وزن مضاعف ؟ وزن کـَلّه ی مبارک مان !!!
 مگر چقدر می شود درب ودیوار واشیای بی جان ارزشمند را نگریست ؟مگر تندیس گرانقدر رییس علی ( البته قسمتی از تندیس مبارک ؛تخریب شده بود وجنس مواد اولیه ی سازنده ی تندیس را لو می داد ) ،خود به خود لب به سخن می گشاید ؟مگر توپ جنگی وهمان مهمانان  همرزم رییس  علی، ناطق هستند ؟ نمودار ونقشه ها نیز به همراه دیگر وسایل وادوات جنگی ،سکوت مطلق اختیار کرده بودند وبر وزن مغز داغ شده ی ما ،می افزودند ، چه سکوت درد ناکی !!!سکوت وبود سکوت با چاشنی وزش نسیم دریای زیبای دلوار .
        هنگام خروج ازموزه ؛  بنده خدایی که کارت نصب شده بر سینه اش حکایت از این داشت که در حفاظت ومسئولیت از آن مکان تاریخی دستی دارد پرسیدم : آقا ، این جا راهنما ندارد که برای بازدید کنندگان توضیح دهد که چه اتفاقی سترگی در برهه ای از زمان روی داده که به مناسبت آن این مکان  ایجاد گردیده است ؟ ایشان  پاسخ دادند : « راهنما داریم ،منتهی اکنون مرخصی هستند خسته شده بودند  ،نیاز به استراحت داشتند .»
         روز بعد مهمانان خود را به بازدیداز دِژ(قلعه ی مشیرالملک )برازجان بردیم ،نمایشگاه عکس از عکس های زیبایی به همت هنر دوستان وادب دوستان دشتستان برپا شده بود ،عکس ها زیبا بودند اما محیط این مکان ارزشمند ... چه بگویم ؟ چه بنویسم ؟
خواستم شعری بگویم ؛قافیه ها جور نشد .
خواستم حرفی بگویم ،یارای سخن نبود .
خواستم نثری بنویسم ، گفتند مگر تو ادیبی ؟
اما من باید بگویم ... راجع به دیدنی ترین نقطه ی عزیزترین مکان دنیا .
به  ناگاه دفتری دیدم که برای ثبت نظرات بازدیدکندگان از نمایشگاه عکس بود ،یکی از بازدیدکنندگان که مسافری بود از هزاران مسافرنوروزی که به استان بوشهر آمده بودند ایشان پس از بازدید از دژ برازجان که مایه ی فخر،تاج سر شهر مان است ؛ نگاشتند : « خرابه ی قشنگی بود . »
      با دیدن این جمله ، باید در رثای مظلومیت ومحرومیت برازجان گریست !باید در سوگ افتخارات وتعالی فرهنگی دشتستان، بیرق ماتم برافراشت . باید جارچیان بر طبل هایشان بکوبند که تا کی  باید عظمت دشتستان،زیر چرخ های سنگین بی توجهی مسئولین محترم میراث فرهنگی پایمال شود ؟ وَلله که کمر نحیف اماکن تاریخی باستانی دشتستان ،  بیش از این تحمل تازیانه های بی اعتنایی مسئولین محترم دل نسوز را،  ندارد .
« سالها  می رود که از این دشت
بوی گل یا پرنده ای نگذشت
ماه ،دیگردریچه ای نگشود
مهر، دیگر تبسمی ننمود .
اهرمن می گذشت وهر قدمش ، ضربه ی هول ومرگ ووحشت بود !» (فریدون مشیری)
        مهمانهان ما از دیار قلعه ی فلک الافلااک آمده بودند ،همان قلعه ی عظیمی که در کلیه ی طبقات وراهرو های آن راهنمامستقر گردیده است وبرای بازدید کنندگان ،بیان می کنند که فلک الافلاک چیست وکجاست ؟ در تمامی قسمت های این قلعه ی عظیم ،مانیتور هایی  نصب گردیده است که بالمس آیکون مورد نظر ،گوینده همزمان با پخش فیلم ،مراسم وآیین مربوطه را توضیح می دهد .
       هر جای ایران که قدم بگذاری واز آثار باستانی ومکان های دیدنی آن دیدن کنی ،وجود راهنما ویا تابلویی که کل ماوقع را شرح دهد ،مشهوداست .تابستان 89 از مسجد شیخ صفی الدین اردبیلی بازدیدکردم،باور بفرمایید ، خانم راهنمایی مسلط به دانش تاریخ چندین دوره ی تاریخی  مربوط به این بنا ، سرپا وخستگی ناپذیر ، ایستاده بود وبابیانی گویا ،همه اتفاقات روی داده در آن مکان را جلوی چشمت زنده می نمود . موزه ی قزوین ، گنبد سلطانیه ی زنجان ،موزه ی آذربایجان ، ارومیه، شیراز ،اصفهان ، ..... از کجای این دیارگهربار  بگویم؟
صنعت گردشگری در ایران از ظرفیت‌های بسیار بالایی برای رشد و توسعه برخوردار است. بر اساس گزارش سازمان جهانی جهانگردی، ایران رتبه دهم جاذبه‌های باستانی و تاریخی و رتبه پنجم جاذبه‌های طبیعی را در جهان دارا است و یکی از امن‌ترین کشورهای منطقه و جهان از لحاظ امنیت برای گردشگران خارجی است.[۱] در سال ۲۰۰۶، در حدود ۷۵۰ هزار گردشگر خارجی از ایران بازدید کرده‌اند و این در حالی است که در این سال ۸۴۲ میلیون جهانگرد در دنیا سفر کرده‌اند.[۲]
به نظر کارشناسان، این صنعت از توسعه‌ای که شایستهٔ آن است برخوردار نبوده‌است. از دلایل آن می‌توان به آماده نبودن بسترهای اقتصادی مناسب در ایران برای جذب سرمایه‌گذاری در ساخت هتل و سایر صنایع جانبی این حوزه اشاره کرد.[۳] بی‌خبر بودن سرمایه‌گذاران از زمینه‌های موجود در ایران و تبلیغات ضعیف و نیز انتشار اخبار منفی از ایران، محدودیت‌های اجتماعی و مذهبی برای گردشگران خارجی[۴][۵] و همچنین تنش‌های سیاسی با بعضی کشورهای غربی نیز از دیگر موانع در راه رشد صنعت گردشگری در ایران است.[۶][۷]
در مقایسه با ایران، برخی کشورها توانسته‌اند کارنامه موفقی را در این زمینه از خود برجای بگذارند. به طور مثال تنها در سال ۲۰۰۷ میلادی، حدود ۱۵ میلیون گردشگر خارجی از شهر دبی در کشور امارات متحده عربی در جنوب خلیج فارس دیدار کردند.[۸] این در حالی است که کشور ایران با سهمی کمتر از یک پانزدهم تعداد گردشگران شهر دبی در سال مشابه، تنها کمتر از یک درصد سهم درآمد جهانی از صنعت توریسم را به خود اختصاص داده‌است.[۹]
 به نظر شما کشور هندوستان، اگر صنعت گردشگری را مهم قلمداد نکند ، چقدر دوام می آورد ؟ اگر عربستان سعودی ، خانه ی خدا در بطن خود نداشت ، چقدر ماندگار  بود ؟
       البته مسئول محترم میراث فرهنگی دشتستان ، اقدام به برگزاری آموزش رایگان  چند رشته ی هنرسنتی از جمله سفالگری درون مکان دژ،نموده اند که جای تشکر وتقدیر دارد اما این اقدام ،فقط یکی از حجره های تودرتوی قلعه مشیرالملک است ،حجره هاودالان های  خالی بیشماری از این مکان تاریخی ، منتظر همت والای مسئول گرامی می باشد و زیر گرد خاک بی مبالاتی ،نفس های آخر خود را می کشد. خشت خشت ِ این بنا ، در مُرداب بی مِهری وعدم رسیدگی مسئولین   ،درحال جان سپردن است ومدفون گشتن آنها دیری نخواهدپایید   . هزینه های اختصاص داده شده به مرمت وبازسازی این بنای نمادین دشتستان بزرگ را با هر چرتکه ای که محاسبه کنید ؛ وضعیت بهتراز وضعیت موجود خواهد شد .
     مایلیدبه اتفاق هم ، به مطالعه ی نظر بازدید کنندگان از نمایشگاه عکس واقع در دژبرازجان بپردازیم :
« مسئولین محترم هرچه سریع تر این بنا تاریخی را تعمیر کنید واقعا حیف است . »
« ثابت شد شهر خیلی بی صاحبه »
«پر پروانه شکستن نه نشان هنر است       تواگر پر شکنی شه پر شاهین بشکن .م ه از سمیرم »
«با تشکر از مهمان نوازی خوب شما ، لطف کنید آبسردکن را درست کنید وبه مهمانان نوروزی اعتنای بیشتری داشته باشید . »
« کاملا بدون شرح !!!   ک از کرمانشاه »
« بسمه تعالی   ضمن عرض سلام وخسته نباشی به استحضار مسئولین میراث فرهنگی وگردشگری می رساند که واقعاًمتأسفم همچنین آثار قشنگی هنوز بازسازی نشده وهیچ راهنمایی هم ندارد  خواهشمند است یک کم بهش برسید این فرهنگ ومعماری ایرانی می باشد . ر ا ازاستان سیستان وبلوچستان –شهرستان چابهار »
« باعرض سلام وخسته نباشید ،خیلی دیدنی بود ولی حیف که رسیدگی نداشت وباعث خرابی شده است ورسیدگی برای بازماندن نداشت . حسین م م از فلاورجان اصفهان »
« با سلام لطفا به این بنای با ارزش رسیدگی کنید بخصوص روشنایی . با تشکر س ق از چهار محال بختیاری – بروجن »
« این مکان نیاز به مرمت اساسی دارد ومحیط آن باید (حداقل بیرون عمارت ) سرسبز باشد . چون این مکان ،نماد این شهر است . نیاز به رسیدگی دارد . علی ج از اصفهان »
« باسلام لطفا راهنما بگذارید تا چیزهای بیشتری درباره ی زندان بگوید .»
« سلام چرا این مکان هنوز مرمت نشده؟من دانشجوی رشته ی معماری هستم درباره ی تاریخچه ونوع معماری آن توضیح به صورت مکتوب بگذارید تا از آن باخبر شویم .حیف شد که اینجا هنوز مرمت نشده است  ،مکان بسیار جالب ودیدنی است .  و از شیراز »

1.    ↑ ایران مقصد جدید گردشگران اروپایی؟ (بی‌بی‌سی فارسی)
2.    ↑ «ایران برای توریست‌ها هنوز ناشناخته است!» ‎(فارسی)‎. وب‌گاه آفتاب، ۵ مهر ۱۳۸۶. بازبینی‌شده در ۱۱ دی ۱۳۸۶.
3.    ↑ «راهی به سوی توسعهٔ گردشگری ایران» ‎(فارسی)‎. وب‌گاه آفتاب، ۸ مرداد ۱۳۸۶. بازبینی‌شده در ۱۱ دی ۱۳۸۶.
4.    ↑ Dancing girls video embarrasses Iranian tourism chief (گاردین)
5.    ↑ Iran Is Offering Bounty to Agents Who Can Entice Western Tourists (نیویورک تایمز)
6.    ↑ «آرزویی دست یافتنی برای صنعت گردشگری ایران؟» ‎(فارسی)‎. وب‌گاه آفتاب، ۲۴ شهریور ۱۳۸۶. بازبینی‌شده در ۱۱ دی ۱۳۸۶.
7.    ↑ Tehran's standoff with west sees tourists snub Persian treasures (گاردین)
8.    ↑ برنامه استراتژیک دبی تا سال ۲۰۱۵ (وزارت توریسم و جهانگردی دبی)
9.    ↑ سهم ایران از درآمد جهانی صنعت گردشگری بسیار ناچیز است (آفتاب)
  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
shainaeatherly.blog.fc2.com
چهارشنبه 18 مرداد 1396 12:30 ب.ظ
What's up it's me, I am also visiting this site regularly,
this web page is actually nice and the visitors are really sharing good thoughts.
BHW
پنجشنبه 31 فروردین 1396 02:33 ق.ظ
It's the best time to make some plans for the future and it is time to be happy.
I have read this post and if I could I want to suggest you
some interesting things or suggestions. Maybe you could write next articles referring to this article.
I want to read more things about it!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر